Cumisüveg káros hatásait minél előbb fel kell ismerni
Szülés után az anya egyik újabb feladata, hogy a gyermekét most már nem testén belül táplálja, hanem testén kívül. A cumisüveg az egyik módja ennek, a másik a természetes módszer, a szoptatás.
Ha a gyermek már elért egy bizonyos életkor, már ajánlatos mind a szoptatásról, mind a cumisüveges táplálásról leszoktatni őt. Arról, hogy ez mikor kell, hogy történjen, a vélemények eléggé megoszlanak.
Szülés után nem könnyű az anyáknak!
Sokan arra esküsznek, hogy minél tovább él anyatejen a gyermek, annál egészségesebb lesz felnőttkorában. A cumisüvegről való leszoktatásról viszont viszonylag egyeznek a vélemények az orvosok körében, minél előbb le kell szoktatni.
A gyermekorvosoknak figyelmeztetniük kéne a szülőket arra, hogy a gyermektől időben vegyék el a cumisüveget. Így csökkenthető a szuvas fogak, az elhízás, és a vashiány kockázata. Egy amerikai kutatás szerint, amelyik szülőt tájékoztatták erről, a cumisüveg káros hatásairól, azok leszoktatták gyermeküket a cumisüvegről. Amelyik szülő figyelmét felhívták erre, az gyermekét egyéves korára leszoktatta a cumisüvegről, szemben azokkal, akiket erre nem figyelmeztettek, és gyermekük 16 hónaposan még mindig cumisüvegből ivott.
A gyermeket 15 hónapos kora után nem szabadna cumisüvegből etetni. Ennek sok szülő és gyermekorvos nincs tudatában, így van olyan gyermek, aki három-négyévesen még mindig cumisüvegből iszik/eszik. A cumisüveges etetés és a vashiány közötti összefüggés odáig vezethet, hogy a cumisüveges etetés a gyermeknél lassabb fejlődést, viselkedési zavarokat, rosszabb iskolai teljesítményt okozhat. A szülők arra hivatkoztak, hogy a gyerek jobban szereti a cumisüveget a csőrös pohárnál, viszont figyelembe kell venni, hogy minél nagyobb egy gyerek, annál nehezebb leszoktatni.
Tehát a legjobb az, ha már minél korábban csőrös poharat adunk a gyerek kezébe és megpróbáljuk leszoktatni a cumisüvegről, különben nemcsak hogy nehezebb lesz később átszoktatni, de egészségügyi problémákat is okozhat az engedékenység.